Sbírka na Donio

Prosíme vás, podpořte nás v rámci sbírky Donio 

 https://donio.cz/rekonstrukce-synagogy-volyne-a-vytvoreni-kulturniho-centra

AKTUALITY

Prosíme vás, podpořte nás v rámci sbírky Donio 

 https://donio.cz/rekonstrukce-synagogy-volyne-a-vytvoreni-kulturniho-centra

Dne 11. srpna 2024 proběhl v Synagoze Volyně benefiční koncert PASTRAMI MUSIC

Velice děkujeme všem, kteří participovali na Dni židovských památek 11. 8. 2024, především paní Mgr. Jindře Černé za organizaci, sestavení programu, prohlídky pro návštěvníky, finanční dar, uspořádání benefičního koncertu skupiny Pastrami music, jejímž protagonistům rovněž děkujeme za vystoupení. Všem, kteří přispěli patří dík. Vážíme si Vaší podpory na rekonstrukci budovy synagogy a těšíme se na Vaši další návštěvu. Synagoga Volyně, z.ú.

PASTRAMI MUSIC v SYNAGOGA VOLYNĚ 11. srpna 2024 na YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=MRFDswi0EWk


Dnes - v neděli 11. 8. 2024 - jste srdečně zváni  na benefiční koncert na opravu volyňské synagogy v 15.00 přímo v hlavním sále synagogy!

K dnešnímu Dni židovských památek se také v synagoze konají v čase 13:00-17:00, každou celou hodinu, komentované prohlídky. 

Děkujeme, že nám pomáháte a těšíme se na vaši účast!

Synagoga Volyně, z.ú.

Ceníme si toho, že volyňská synagoga byla zahrnuta do projektu Dne otevření židovských památek.

https://sites.google.com/site/denzidovskychpamatek/seznam-pam%C3%A1tek?fbclid=IwY2xjawElc-hleHRuA2FlbQIxMQABHTcTbJjHKqfRaT25-PCczXZA-WylA6KbWuBnXZofS-QksQITIaVLBVGZag_aem_AVZ48hJY1epLf2-j_x02-g

 

Letošní Deni židovských památek  připadne na 11. srpna 2024. V rámci informací o památkách v regionu je vydán následující text. Jste rovněž srdečně zváni na prohlídku synagogy. 

Synagoga ve Volyni, postavená jako jedna z mála v empírovém stylu v letech 1838-1840, restaurována v roce 1890, je jednou z významných historických památek města Volyně. Tato stavba nahradila původní synagogu neznámého stáří a podoby, která stála uprostřed západní strany dnešní Žižkovy ulice. Empírová synagoga byla postavena na místě nového ghetta a sloužila místní židovské komunitě až do druhésvětové války.
Po skončení druhé světové války, kdy se již v synagoze nekonaly bohoslužby, byla budova v roce 1956 adaptována na kino. V dalších letech se stala diskotékou. Empírová synagoga je výrazným příkladem architektury tohoto stylu v regionu. Budova má symetrické empírové průčelí se středním tříosým rizalitem a dvěma souměrnými postranními částmi. Nad vstupem do synagogy je umístěn štít s hebrejským nápisem a dvěma lvy držícími korunovaný štít s hodinami. Hebrejský nápis nad vstupem zní: Zde je Dům modlitby - Bohu živoucímu -Šeptej - s modlitbou si vyléváme svá přání - Bylo dokončeno v roce 1840. Nechť ji upevní nejvyšší - Amen .
Synagogální sál, který vyplňoval severní část budovy, byl po válce necitlivě přestavěn, byla zazděna všechna velká synagogální okna, vestavěn balkon a zmenšena ženská galerie.
Jižní část budovy obsahovala školu a byt duchovních. V části bývalého rabinátu sídlí ZUŠ.
Synagoga ve Volyni je nejen důležitým historickým a architektonickým monumentem, ale také významným
kulturním a společenským prostorem. Plánovaná rekonstrukce budovy má za cíl vrátit budovu do původního stavu, vytvořit multifunkční prostor pro kulturní a společenské akce, koncerty, přednášky. Součástí tohoto projektu bude  i výstavní prostor věnovaný historii synagogy a židovské komunity ve Volyni , stálá expozice antisemitismu a holokaustu.

Podpořte projekt rekonstrukce Synagogy Volyně. Jakákoli finanční částka poukázána na účet neziskové organizace Synagoga Volyně, z.ú urychlí uvedení budovy do původního stavu a vytvoření multikulturního a edukačního
centra. Dobročinná sbírka na Donio, či v KB, č.účtu: 123-7002580207/0100

MUDr. Karolína Hoňková Radilová, MBA, ředitelka Synagoga Volyně, z.ú.
MUDr. Karolína Hoňková Radilová, MBA, ředitelka Synagoga Volyně, z.ú.

5. 7. 2024 Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu České Budějovice o záchraně Volyňské synagogy a vybudování kulturního centra.  Se zakladatelkou neziskové organizace Synagoga Volyně, z.ú. MUDr. Karolínou Hoňkovou Radilovou hovořila redaktorka Českého rozhlasu Kristýna Barchini. Děkujeme za podporu našeho projektu.

Play MP3

Děkujeme panu Ondřeji Fibichovi, českému básníkovi, autorovi písňových textů a publicistovi (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ond%C5%99ej_Fibich) za podporu a osobní věnování ve své knize Moudrý rabi z Rabí: židovské pověsti Jihozápadních Čech. Citujeme: "Vzkřísit volyňskou synagogu je požehnaný nápad. Přátelsky věnuje Ondřej Fibich, 30.5.2024."



K úspěšnému projektu přispěje i mimořádná maturitní práce Alberta Hoňka, studenta Lauderovy školy v Praze. Fotogrammetrie Synagogy Volyně získala ocenění v letošním školním roce. Děkujeme a gratulujeme!
K úspěšnému projektu přispěje i mimořádná maturitní práce Alberta Hoňka, studenta Lauderovy školy v Praze. Fotogrammetrie Synagogy Volyně získala ocenění v letošním školním roce. Děkujeme a gratulujeme!

 

Představení projektu Rekonstrukce synagogy Volyně na Food festivalu ve Volyni, spojené s netradičními, ručně vyráběnými mýdly s vůní ovoce. Veškerý výdělek z prodeje byl zaslán na účet sbírky ; Rekonstrukce synagogy na Donio 

 


 

Představení projektu Rekonstrukce volyňské synagogy a vytvoření kulturního centra na přednášce pro  Rotary club Praha City, prezidentka Olga Rühle 30.4.2024


Pan Doc. Ing. Fedor Gál, DrSc. podpořil projekt rekonstrukce synagogy ve Volyni, vybudování kulturního centra a stálé expozice týkající se holokaustu

"Vaše úsilí, Karolíno,  má hluboký smysl. Přeji, ať se dobrá věc povede! Dle mého to má sílu!"      Fedor Gál

Fedor Gál > Blog Drť – Pochod smrti

https://www.fedorgal.cz/blog/index.php?itemid=1171


V květnu 2024 proběhla vzpomínková  akce  k  uctění  památky obětí holokaustu obyvatel Volyně ke dni Jom Ha Šoa.

Navštívila nás dr. Helen Ritchie, nejdéle působící místostarosta Wellingtonu, Nový Zéland, jejíž dědeček, p. Fantl patřil mezi význačné filantropy Volyně a jejíž rodina byla holokaustem poznamenána.

Osudy rodiny Rubínů představil pan Pavel Rubín, bývalý předseda Židovské obce v Karlových Varech.

Za realizační tým zakladatelka neziskové organizace Synagoga Volyně, z.ú.        

Dr. Karolína Hoňková Radilová

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili vzpomínkové akce na nevinně zavražděné židovské obyvatele Volyně v období holokaustu.
Vážíme si vystoupení účinkujících: paní Helene Ritchie, panu Pavlu Rubínovi, Dr. Karolíně Hoňkové Radilové. 
Modlitbu za mrtvé přednesl předseda židovské obce v Plzni pan Jiří Löwy.

Paní ředitelce volyňské ZUŠ Kateřině Srnkové a Pavlu Srnkovi děkujeme za hudební doprovod.



Embedded PDF


Představení projektu rektonstrukce synagogy Volyně 

 

Během komponovaného večera se seznámíte s historií synagogy, představení plánu rekonstrukce a budoucnosti kulturního centra. Vystoupí zakladatelka neziskové organizace Synagoga Volyně, z.ú. MUDr. Karolína Hoňková Radilová,MBA Ing. arch. Max Hoffmeister a Ing. arch. Zdeňka Steinerová. V hudebním programu uslyšíte žáky ZUŠ Volyně. Akce se bude konat 29.2. 2024 od 17 hodin v sále Synagogy (Žižkova 250). Za realizační tým Vás srdečně zve a za podporu Vám děkuje, ředitelka a zakladatelka neziskové organizace Synagoga Volyně, z.ú. MUDr. Karolína Hoňková Radilová, MBA 



14.9.2023 proběhl na půdě synagogy průzkum a objevení genizy pod vedením PhDr. Lenky Uličné,Ph.D a týmu spolupracovníků z Židovského muzea v Praze.

Bylo nalezeno několik předmětů.

Na půdě synagogy ve Volyni se nachází zbytky genizy, která zde zřejmě fungovala od 40. let 19. století. Genizový nález byl po zběžné inspekci lokalizován na dvou místech, obě místa jsou poměrně vzdálená od vstupu na půdu. Vzdálenější nález obsahoval běžné fragmenty tištěných modlitebních knih převážně pražské produkce (sidury, machzory, tanach, talmud), 1 nalezený fragment byl rukopisný (inkoust na papíře, 2. pol. 19. stol.) obsahoval pořadí modliteb na vysoké svátky. Zajímavý byl nález hebrejsko-německého kalendáře z roku 1902 s rukopisnou poznámkou. V suti byly též 3 dřevěné polychromované fragmenty z interiéru synagogy, fragment schránky na modlitební řemínky (bajit – tfilin) a střepy zřejmě z poháru na kiduš. Poblíž ležel také ženský střevíc.

Ca 3 metry dál se našlo několik částí dětského oděvu (2 čepce, košilka, kabátek) spolu s dalším textilem (povlak na polštář, utěrky, ponožky aj. – ty však jsou mladší a pravděpodobně nebyly součástí genizy, podobě jako papírové nálezy plakátů apod. z doby, kdy prosto sloužil jako kino). Pod podlahou blíže u zdi na nepřístupném místě bylo také vidět zřejmě korbičku z dětského kočárku. Nálezy dětských oděvů a střevíce typologicky odpovídají nálezům z dalších českých geniz.


4.8.2023 návštěva synagogy pani Dr.Helene Ritchie, nejdéle působící místostarostky ve Wellingtonu, Nový Zéland, jejíž rodina ( Bob Fantl), patřila mezi významné obchodníky města.

Setkání zprostředkoval starosta města pan Ing. Martin Červený, dále se ho zúčastnil bývalý starosta Ing. Václav Valhoda, ředitel Městského muzea Karel Skalický, historik Mgr.Jiří Sankot a  MUDr.Karolína Hoňková Radilová .


Zahájili jsme spolupráci na výsledném projektu rekonstrukce objektu synagogy s architekty Ing. arch. Maxem Hoffmeisterem a Ing. arch. Zdenkou Steinerovou z významného architektonického studia SHARCHITECTS.


Oslovili jsme zkušeného architekta pana Ing. Richarda Sideje z atelieru Znamení čtyř               architekti s.r.o.

Nyní máme zpracované podklady pro architektonickou studii, nákresy původní fasády včetně zakreslených původních oken, vytvoření nových návrhů půdorysů a návrhy řešení realizace expozice

Připravujeme návrh realizace rekonstrukce volyňské synagogy, památkově chráněné budovy, jedné z mála navržených v empírovém stylu, uvedení budovy do původního stavu, opravy střechy, fasády s ojedinělým vyobrazením dvou lvů s hodinami a hebrejským nápisem, obnovení předsálí s s unikátní sloupovou výzdobou včetně řešení rekanalizace 5 zazděných oken synagogy tak, aby po 70 letech došlo metaforicky i doslovně k vpuštění světla do synagogálních prostor a mohla být přetvořena v důstojný multikulturní objekt, s vytvořením expozice, hudebního, galerijniho, výstavního a přednáškového sálu sloužícího pro širokou veřejnost .....

Společně s celkovou rekonstrukcí je rovněž nezbytné obnovit architektonické řešení jednotlivých prostor v přízemí i v prvním patře s přeměnou na sály expozice.

Sháníme finanční podporu a kulturní granty pro financování rekonstrukce budovy Synagogy ve Volyni a uvedení do původního stavu.

návrh průčelí synagogy - arch. ateliér Znamení čtyř
návrh průčelí synagogy - arch. ateliér Znamení čtyř
návrh 1NP synagogy - arch. ateliér Znamení čtyř
návrh 1NP synagogy - arch. ateliér Znamení čtyř
návrh 2NP synagogy - arch. ateliér Znamení čtyř
návrh 2NP synagogy - arch. ateliér Znamení čtyř

O konzultaci k projektu plánované opravy jsme rovněž požádali pana architekta Ing. Jana Soukupa, který se mj. také zabývá rekonstrukcemi synagog.

Židovské osídlení bylo ve Volyni od konce 15. století. Soustředěno bylo východně od historického jádra, převážně dnes v Žižkově ulici. Tato lokalita byla přístupná v bránou domu z dnešní Palackého ulice. V letech 1838 až 1840 byla postavena nová synagoga na místě starší, zdá se, že podle projektu vídeňského architekta Lorenze Wagnera. Bohoslužebným účelům sloužila do roku 1938 a v roce 1956 byla adaptována na kino. V 90. letech byla zde zřízena diskotéka. Po jejím uzavření zůstal objekt bez využití.

S novým majitelem se otevírá nová možnost, překonávající dosavadní využití. Základem je multifunkční využití s presentací původních hodnot, tedy duchovního prostoru, věnovanému reflexi účelu, pro který stavby byla vybudována a vzpomínky na obyvatele, pro které se stala středem jejich života, a kteří byli vinou německé nacionální agresivity za 2. světové války zničeni.

Vlastní sál synagogy bude prostorem pro pořádání kulturních akcí, koncertů, přednášek a divadelních představení. Důležité prostory v přízemí a v patře pak budou sloužit jako expoziční prostor pro seznámení s historií židovské komunity ve Volyni a v okolí. 

Věříme, že dojde ke zhodnocení významné památky Volyně s regionálním významem a přesahem presentované historie.

Ing. arch. Jan Soukup, projektant


Aktuálně pátráme po staviteli synagogy, neboť se nedochovaly původní plány. Všimli jsme si, že v Ivančicích zadal  rabín  Beer Oppenheim návrh synagogy   v roce 1850 víděňskému architektovi. Lorenz  Wagner ji navrhl v pozdně empírovém stylu. Tato budova nese shodné znaky s volyňskou synagogou. 

Dále pátráme po jakýchkoliv artefaktech týkajících se volyňské synagogy... staré fotografie, obrázky, knihy, eventuálně předměty ze synagogy.


kasička na milodary
kasička na milodary