Sbírka na Donio

Prosíme vás, podpořte nás v rámci sbírky Donio 

 https://donio.cz/rekonstrukce-synagogy-volyne-a-vytvoreni-kulturniho-centra

VIZE

MOTTO

… Kdo zachrání jednu památku, zachrání ji pro celý svět...

Péče o památku je vztah k domovu proměněný v čin, tvořený v pokoře ke kráse symbolického díla minulosti, k nalezení jeho podstaty, pro budoucnost i k připomenutí  skutků, z nichž některé se již nesmí opakovat.

Cílem společného díla je vytvoření ´bejt kneset´ - domu shromáždění - v etymologickém významu slova synagogy. 

Vznikne tak multikulturně edukační objekt, kde se budou moci lidé scházet při různých kulturních, vzdělávacích příležitostech a odborných přednáškách. Výstavy budou prezentovány v galerii, hudební a filmová představení v koncertním sále.

Historie synagogy ve světle a stínu dějinných událostí, v okamžicích, které jí prošly a odvíjely se jako filmový pás...Art Cinema v místě, kde si v okamžiku promítání budeme moci připomenout, že umění a kultura mají své místo blízko našeho srdce.

Vytvořením expozice připomínající hrůzy holokaustu chceme projevit úctu nevinným obětem lidské nenávisti, násilí a bezpráví. Tak, aby se na oběti nacistického pronásledování nikdy nezapomnělo a vzpomínka na jejich smutný osud se stala součástí naší kulturní tradice a společné historie.

Synagoga (z řeckého συναγωγη, synagógé, „shromáždění“; hebrejsky בית כנסת‎, bejt kneset, „dům shromáždění“ nebo בית תפילה, bejt tfila, „dům modlitby“), je židovská modlitebna, sloužící kromě místa pro bohoslužebná setkání i jako místo setkání společenských nebo náboženského studia.

synagoga - původní okno
synagoga - původní okno